FC Olympia Hradec Králové z.s.

Oficiální stránky fotbalového klubu
FC Olympia Hradec Králové z.s.
www.fcolympia.cz

HISTORIE KLUBU

Začátky klubu

     S kopanou se v Kuklenách začínalo již v roce 1901. Dne 28.3.1901 byl na schůzi cyklistického kroužku podán návrh bratří Marků na založení odboru hry míčem kopaným. A tak na louce Paseka bylo sehráno první fotbalové utkání mezi fotbalovým kroužkem z Pardubic (později SK Pardubice) a fotbalisty Kuklen. To bylo v neděli 15. záři 1901. Utkání skončilo vítězstvím Pardubic 3:0. V té době byli nejčastějšími soupeři hráčů Kuklen týmy Pardubic, Jičína a Chrudimi. V posledním utkání před 1. světovou válkou byli v Kuklenách hosty fotbalisté z Chrudimi a byli to také oni, kdo zvítězil vysoko 7:2.

20. léta 

     V roce 1921 dochází k obnovení činnosti oddílu kopaná v Kuklenách – tehdy pod názvem SK Kukleny. O obnovu činnosti se zasloužili zejména  F. Adamec, F. Vacek, O. Balcar a J. Snětivý. Dne 23. 7. 1922 bylo slavnostně otevřeno nové hřiště na starém známém místě Paseka. Slavnostní odpoledne vyvrcholilo utkáním mezi SK Kukleny a SK Hradec Králové. Hosté, i s řadou bývalých kukleňáků, byli tehdy na vrcholu slávy (vítěz Župního poháru a finalista Československého svazu fotbalového)  a zvítězili přesvědčivě 8:0.

30. léta

     V roce 1931 se SK Kukleny dostává do hluboké krize a postupně zaniká. Jeho činnost v roce 1934 obnovuje AFK Kukleny. Mužstvo v této době hraje soutěže v rámci okresu. Avšak stejný osud jako kuklenský SK postihuje také AFK Kukleny, který se v roce 1938 rozpadá.

     V roce 1939 získává hřiště hradecká Olympie. V následujících 20 letech však vládne v Kuklenách zejména házená a oddíl Ikar Kukleny se významně zapisuje do podvědomí příznivců tohoto sportu, který byl v té době populární nejen v Kuklenách.

60. - 80. léta 

     K podstatnějšímu růstu významu kopané dochází v Kuklenách opět v roce 1961 v rámci sportovní činnosti TJ Sokol Kukleny. Družstva Sokolu Kukleny hrají v těchto letech střídavě v okresních a krajských soutěžích. Od podzimu roku 1981 se mění název oddílu z tehdejšího TJ Sokol Kukleny na TJ Montas Hradec Králové. Pod patronátem závodu Montas Hradec Králové šla výkonnost fotbalového mužstva postupně nahoru.

90. léta 

     Vše vyvrcholilo postupem do oblastního přeboru v sezóně 1991/92. V létě roku 1994 získal oddíl nového sponzora, a to FOMEI Hradec Králové. Téhož léta byl změněn název klubu na FC FOMEI Hradec Králové. Po ročním působení v oblastním přeboru postupuje klub FC FOMEI Hradec Králové za řízení Bohumila Novotného do divize. Záhy však končí finanční výpomoc firmy ing. Dostála Fomei a klub se ocitá bez potřebných finančních prostředků. Přesto hraje divizi nepřetržitě sedm let (skupina C). Klub se zúčastnil tří ročníků velkého mezinárodního turnaje v belgickém Gentu a třikrát si odvezl palmu vítězství.

     V roce 1997 se z rozhodnutí Valné hromady klub opět vrátil ke svému dřívějšímu názvu a obnovil tradici hradecké Olympie. Pod tímto názvem také klub dosáhl v mládežnických kategoriích zatím největších úspěchů, kterými byla a stále jsou umístění mládežníků v horních patrech krajských přeborů a v sezóně 2002/2003 u družstva starších žáků ročníku 1989, pod vedením trenéra Františka Benáka, dvojnásobné vítězství v krajském přeboru i poháru Královéhradeckého kraje.  V celostátním finále vítězů krajských pohárů o Pohár předsedy ČMFS na Moravě jsme potom v premiéře obsadili celkové 5. místo.

     Vítězstvím v krajském přeboru jsme dosáhli historického úspěchu a po osmi letech systematické práce s mládežnickou základnou, pod vedením ing. Petra Vohralíka a  Josefa Součka st., si vybojovali poprvé ve stoleté historii klubu postup do žákovské ligy. I když se nám přes veškerou snahu nepodařilo v přímé konfrontaci v soutěži s ekonomicky a hráčsky mnohem silnějšími kluby ligu starších žáků udržet a po ročním působení jsme se vrátili zpět do KP, dosáhli jsme celou řadu velmi pěkných výsledků. Hrou i výsledky potěšilo zejména družstvo mladších žáků (ročník 1991), když svěřenci trenéra Pavla Vohralíka patřili během celého ročníku k předním družstvům této soutěže. Bohužel tento sestup znamenal i automatický pád B družstev z KP zpět do žákovské 1. třídy.

Přelom tisíciletí 

     V letech 1998-2001 probíhá v Kuklenách ohromná výstavba. Po zbudování šatnového objektu žákovských družstev a zatravnění druhé plochy je provedena rekonstrukce starého objektu, kde jsou vybudovány garáž, sklad a dílna, přestavěn a rozšířen hlavní šatnový objekt se sociálním zařízením a zázemím klubu, rekonstruovány prostory pro občerstvení návštěvníků sportovního areálu. Postupně se nám tak podařilo vybudovat v Kuklenách jeden z nejútulnějších a nejhezčích fotbalových stánků v okolí. Tato rozsáhlá výstavba však znamenala i přes výraznou pomoc města Hradec Králové značné zadlužení celého klubu na řadu dalších let. V roce 2003 je výkonný výbor Olympie posílen o Luboše Martince a zejména o Karla Tejkla, který se stává místo Bohumila Novotného novým ředitelem klubu. V té době padá družstvo mužů po dvojnásobném nezdaru až do 1.A třídy.

Osobnosti klubu 

Za dobu více jak stoleté existence klubu tady trénovala či jeho dres oblékala celá řada významných fotbalových osobností. Namátkou jmenujme například:

Nejznámější trenéři:

  • František Malík, Miroslav Michálek, Bedřich Šonka, Rudolf Tauchen, Zdeněk Krejčí, Čeněk Celler, Josef Košátko, Milan Frýda, Zbyněk Dujsík, Oldřich Bartek

 

Nejznámější hráči posledních let:

  • 70. léta: Stanislav Čáslavský, Miroslav Merkl, Slavomír Hrůša, Bohumil Novotný, Josef Kulič st., Jiří Elišák, Jan Janáček, Dušan Frank, Jan Rolko, Petr Hemerka
  • 80. léta: Jiří Holman, Václav Horák, Karel Pakosta, Jiří Kareš, Radko Petřík, Petr Sedliský, Michal Stříž, Jindřich Doubek, Tomáš Vosáhlo, Milan Šmolka, Roman Vicány, Petr Fiedler
  • 90. léta: Vladislav Koudelka, Pavel Syrovátka, Pavel Bergman, Michal Doležal, Milan Vinopal, Richard Polák, Luděk Jelínek, Miroslav Denk
  • Z nedávné minulosti: Petr Krejčík (FK Náchod/Deštné, Slavoj Předměřice), Petr Bílek (Baník Ostrava, FK Drnovice), Richard Frank  (Viktoria Žižkov, Slavoj Předměřice), Marek Kulič (Marila Příbram, České Budějovice, Sparta Praha, Mladá Boleslav, FC Hradec Králové), Josef Fiedler, Vít Šimůnek, Miloš Marek, Daniel Rajnoch (dlouholetý reprezentant ČR v sálové kopané), Roman Kyral (SK Hradec Králové, SK Chrudim, VCHZ Pardubice, Atlantic Bohdaneč, Náchod), Radek Voltr (FC Hradec Králové, Viktoria Žižkov), Adam Vlkanova (FC Bohemians, FC Hradec Králové)

Události

Žádné nadcházející události.

Najdete nás na Facebooku

Najdete nás na Instagramu

Lemonade Dotace bez starostí Domistav Epic Group
Štěpánek Group
Město HK bahis siteleri

Počet návštěv: 412995
Posledních 30 dnů: 359 | Posledních 7 dnů: 96 | Poslední den: 8

© 2022 FC Olympia Hradec Králové z.s. | Všechna práva vyhrazena | sekretar-olympia@seznam.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne